Typ osobowości ENFJ objaśniony: Kariera, mocne i słabe strony

ENFJ jest często postrzegany jako najpotężniejsza "osoba" spośród wszystkich typów osobowości. Mają zdolność wpływania na ludzi, a nawet manipulowania nimi, dzięki umiejętności zarówno odczuwania innych, jak i wpływania na ich zachowanie.

Osoby takie są w stanie nawiązać przyjazne relacje ze wszystkimi typami osobowości, nawet z osobami bliskimi lub powściągliwymi. Wszystko to jest równoważone przez ich silny system wartości i chęć pomagania innym, aby stali się najlepszymi, jakimi mogą być.

JAK POWSZECHNY JEST TYP OSOBOWOŚCI ENFJ?

Według psychologa Davida Keirseya, typ osobowości ENFJ jest właściwy dla maksymalnie 5 procent całej populacji.

ENFJ - KLUCZOWE CECHY

Osoby o tym typie osobowości nie tylko potrafią inspirować innych, ale również czerpią osobistą satysfakcję z pomagania innym. ENFJ są silnymi ekstrawertykami. Spędzanie czasu z takimi osobami będzie dla Ciebie przyjemnością. Mają doskonałe umiejętności komunikacyjne, często nazywane są wspierającymi, ciepłymi i czułymi.

ENFJ mogą być wybitnymi liderami, generującymi entuzjazm w grupie, który może być zarówno motywujący jak i inspirujący. Są również dobrzy w osiąganiu konsensusu pomiędzy różnymi ludźmi.

ENFJ mają również tendencję do bycia zbyt surowymi dla siebie, obwiniając się za coś, co idzie źle i nie dając uznania, gdy sprawy idą dobrze. Często są tak zainteresowani poświęcaniem swojego czasu innym, nawet zaniedbując własne potrzeby. W związku z tym ważne jest, aby osoby o tym typie osobowości regularnie przeznaczały czas na zaspokajanie własnych potrzeb.

ENFJ są zgodne z uczuciami innych ludzi, często do tego stopnia, że ignorują własne potrzeby, aby zadowolić innych. Wyrażają tę funkcję poznawczą zarówno poprzez aktywne zachowania społeczne, jak i harmonijne relacje społeczne.

Jednym z powszechnych mitów na temat ENFJ jest to, że są one zawsze towarzyskie. Pomimo tego, że kochają ludzi, potrzebują czasu zarówno na zinternalizowanie jak i uporządkowanie swoich myśli.

To, jak dana decyzja wpływa na innych, jest często głównym powodem do niepokoju. Przy podejmowaniu decyzji ENFJ kładzie nacisk zarówno na względy osobiste, jak i merytoryczne, a nie na obiektywne kryteria.

ENFJ - MOCNE STRONY

 • Dobrze zorganizowany
 • Łatwość poruszania się
 • Serdeczny
 • Wrażliwy
 • Szeroki krąg towarzyski
 • Zachęcający

ENFJ - SŁABE STRONY

 • Szukający aprobaty
 • Bardzo wrażliwy
 • Niekonkluzywny
 • Zbyt pomocny

KIM SĄ NIEKTÓRZY SŁAWNI ENFJ?

 • Barack Obama
 • Dakota Fanning
 • Jennifer Lawrence
 • Oprah Winfrey

RELACJE OSOBISTE

Osoby ENFJ są altruistyczne i zainteresowane pomaganiem innym, co czasami może wydawać się zbyt silne. Doceniają innych ludzi, są wspierające, ciepłe i troskliwe w relacjach osobistych. Od czasu do czasu mogą być bardzo namiętne w związku z problemami innych ludzi. Pomimo tego są zazwyczaj bardzo kochane, a ludzie doceniają ich szczerą troskę i opiekę.

Jako rodzice, ENFJ są zarówno opiekuńczy jak i ciepli, chociaż czasami są oskarżani o bycie tak zwanymi "rodzicami helikopterami". Są bezpośrednio zaangażowani w życie swoich dzieci, choć czasami mogą być dość surowi, a nawet szorstcy. ENFJ powinni być świadomi tego, że powinni dawać swoim dzieciom przestrzeń zarówno do odkrywania jak i wyrażania swojej indywidualności, szczególnie w przypadku nastolatków.

ENFJ są towarzyskie, lubią spędzać czas z innymi ludźmi. Przebywanie w warunkach społecznych pomaga im odczuwać stres. Są doskonałe w kontaktach z innymi i znane są z tego, że pomagają wydobyć to, co najlepsze w ludziach, z którymi spędzają czas. Ludzie zazwyczaj nazywają ENFJ zarówno wspierającymi, jak i zabawnymi w przyjaźniach i innych związkach.

ŚCIEŻKI KARIERY

ENFJ mogą być zarówno świetnymi liderami, jak i menedżerami. Takie osoby często najlepiej radzą sobie w karierze, w której pomagają innym ludziom, spędzając dużo czasu na komunikowaniu się z innymi. Dążą do stworzenia harmonii we wszystkich sytuacjach i zawsze wydają się wiedzieć, co należy zrobić, aby złagodzić napięcia i zminimalizować nieporozumienia.

Dobrze organizują wydarzenia, pomagają każdemu członkowi grupy w osiągnięciu jego potencjału i rozwiązują konflikty interpersonalne dzięki swoim silnym umiejętnościom komunikacyjnym i organizacyjnym.

kobieta

PRZYJAŹNIE Z ENFJS

Osoby o tym typie osobowości lubią pomagać swoim przyjaciołom i ważne jest, aby pokazać, że zarówno akceptują, jak i doceniają to, co mają do zaoferowania. Jednym z najlepszych sposobów, aby stać się dobrym przyjacielem dla ENFJ jest zaakceptowanie zarówno opieki, jak i wsparcia, które oferują. Jednak ważne jest również, abyś zaoferował swoje wsparcie w zamian. W wielu przypadkach bardzo przydatne może być samo słuchanie tego, czym chcą się podzielić, ponieważ ENFJ nie zawsze potrafią prosić o pomoc, kiedy jej potrzebują.

WSPOMAGANIE

Czasami praktyczne podejście rodziców ENFJ do rodzicielstwa może zarówno tłumić, jak i uniemożliwiać dzieciom odkrywanie świata na ich własnych warunkach. Dzieci ENFJ mogą mieć trudności z dostosowaniem się do wysokich wymagań rodziców. Rodzice dzieci ENFJ muszą uznać, że ich dzieci są niezwykle wrażliwe, czasami do tego stopnia, że mogą czuć się przytłoczone silnymi emocjami, jakie wywołują inni ludzie.

Rodzice powinni zachęcać swoje dzieci do dbania o innych przy jednoczesnym dbaniu o własny dobrostan emocjonalny. Dzieci te zarówno dają, jak i troszczą się, ale może być im trudno obarczać innych własnymi problemami.

RELACJE

Twoje szczęście jest kluczowe dla szczęścia Twojego partnera, ponieważ ENFJ są tak wrażliwe na uczucia innych ludzi. Pamiętaj, że twój partner może nawet postawić swoje własne potrzeby jako ostateczność, aby upewnić się, że twoje potrzeby są spełnione. Powiedz swojemu partnerowi ENFJ, jak bardzo doceniasz wszelkie wsparcie i troskę, które oferuje, i jesteś gotów zapewnić mu takie samo wsparcie w zamian - nawet jeśli on lub ona z trudem prosi o pomoc.

JAKIE SĄ DOBRE ZAWODY DLA ENFJ?

 • Doradca zawodowy
 • Specjalista ds. public relations
 • Reporter
 • Nauczyciel w przedszkolu
 • Kierownik działu kadr
 • Kierownik sprzedaży
 • Producent lub dyrektor
 • Projektant wnętrz

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź również akademiadashofera.pl.