Typ osobowości ESTJ - wyjaśnienie: Kariera, mocne i słabe strony

Osoby o typie osobowości ESTJ znamy jako osoby bardzo odpowiedzialne i praktyczne. Znane są również z kategoryzacji i konkretyzacji. ESTJ mają skłonność do życia dniem dzisiejszym, interesują się tym, by wszystko odbywało się zgodnie z zasadami, harmonogramami i planami. Uwielbiają wszelkie tradycje, przestrzegają wielu norm i praw. ESTJ mają silne przekonania, oczekując tego samego od reszty.

TYP OSOBOWOŚCI ESTJ - JAK CZĘSTO WYSTĘPUJE?

Od 8 do nawet 10 procent całej populacji jest przypisanych do typu osobowości ESTJ, według psychologa Davida Keirsey'a.

ESTJ - KLUCZOWE CECHY CHARAKTERYSTYCZNE

Dla osób o typie osobowości ESTJ nie ma nic cenniejszego niż tradycja, bezpieczeństwo i zasady. Często można ich spotkać zarówno w organizacjach publicznych, jak i rządowych, ważne jest dla nich utrzymanie status quo.

Czasami ludzie mogą mylnie uznać ich za upartych, twardych, niegrzecznych i krnąbrnych. Jednak to wszystko wynika z ich ortodoksyjnego podejścia do życia. Są bardzo odpowiedzialni, dlatego tacy ludzie często zajmują stanowiska przywódcze.

Kiedy inni ludzie nie są w stanie sprostać ich wysokim standardom, ESFJ mogą pokazać swój charakter i agresję, będąc krytycznymi. Jednak ich pewność siebie i silne przekonania pomagają im odnieść sukces w realizacji swoich celów i planów.

ESFJ mają tendencję do bycia bardzo szczerymi i uczciwymi, jeśli chodzi o dzielenie się swoimi opiniami, chociaż często są one surowe lub nadmiernie krytyczne. Ludzie często nazywają tego typu osoby praktycznymi, przewidywalnymi, stabilnymi i wiernymi.

ESTJ są w stanie podejmować obiektywne, bezosobowe decyzje, opierając się na obiektywnych informacjach i logice przy podejmowaniu decyzji, ale nie na osobistych uczuciach. ESTJ biorą pod uwagę zarówno fakty, jak i logikę, aby dokonywać racjonalnych wyborów, a nie koncentrować się na własnych subiektywnych odczuciach.

ESTJ posługują się konkretnymi faktami, a nie abstrakcyjnymi informacjami, są bardzo praktyczni. ESTJ lubią uczyć się o nowych rzeczach, które mogą bezpośrednio zastosować w realnym świecie, ale często tracą zainteresowanie, gdy chodzi o rzeczy abstrakcyjne lub teoretyczne.

ESTJ są w stanie szybko podejmować decyzje, ale często są w tym zbyt szybcy. Byłoby miło móc spojrzeć na sytuacje bardziej dogłębnie. Jednak ta cecha czyni ich dobrymi liderami, najważniejsze by nie byli uważani za zbyt ostrych lub ściernych.

Osoba

MOCNE STRONY ESTJ

 • Posiadają cechy przywódcze
 • Pewność siebie
 • Niezawodny
 • Realistyczny
 • Pracoholicy
 • Praktyczni

SŁABE STRONY ESTJ

 • Nie jest dobry w wyrażaniu uczuć
 • Rozsądny
 • Nieelastyczny
 • Bossy

KIM SĄ NIEKTÓRZY SŁAWNI ESTJ?

 • Celine Dion
 • Ivanka Trump
 • Mickey Rourke
 • Nolan Ryan

RELACJE OSOBISTE

Jak każdy ekstrawertyk, ESTJ nie wyobrażają sobie życia bez towarzystwa i komunikacji. Uwielbiają głośne imprezy i biesiady, lubią wydawać się zabawni w sytuacjach społecznych, a także kradną show.

Jednak rodzina jest również bardzo ważna dla ESTJ. Dokładają wielu starań, aby wywiązać się z obowiązków rodzinnych. Osoby takie pamiętają o wszystkich datach ważnych wydarzeń, takich jak urodziny, rocznica, dzień spotkania. ESTJ z niecierpliwością czekają na udział w spotkaniach rodzinnych, weselach, imprezach świątecznych, spotkaniach studenckich i innych.

Bardzo poważnie traktują własne zdanie, mniej chętnie słuchają tego, co inni mówią na ten temat. Sztywność w odniesieniu zarówno do zasad, jak i procedur jest jedną z potencjalnych słabości ESFJ.

ŚCIEŻKI KARIERY

ESTJ często odnoszą sukcesy w rolach przywódczych, ponieważ cenią sobie zarówno porządek, jak i organizację. Będąc na takich stanowiskach, starają się zapewnić, że wszyscy członkowie grupy przestrzegają wszystkich zasad, tradycji i praw ustanowionych przez rodziców.

ESTJ manifestują swoją pracowitość i niezawodność zarówno w szkole, jak i w pracy. Starają się postępować zgodnie z instrukcjami literowymi, wykazując wielki szacunek dla autorytetów. ESTJ posiadają szeroki zakres cech osobistych, które pomagają im odnieść sukces w różnych sferach działalności. Rzadko zadają pytania lub narzekają na pracę, są ostrożne i punktualne w jej wypełnianiu.

Ich nacisk na zasady i procedury pomaga im dobrze radzić sobie na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich, a szacunek dla prawa, władzy i porządku pomaga im odnosić sukcesy na stanowiskach związanych z egzekwowaniem prawa.

PRZYJAŹŃ

ESTJ często doceniają niezawodność w niemal wszystkim. Są bardzo towarzyscy i uwielbiają angażować swoich przyjaciół w działania, które sprawiają im przyjemność. Jeśli jesteś niezawodnym i lojalnym przyjacielem, przestrzegającym swoich zobowiązań, nie będzie Ci trudno nawiązać silne przyjacielskie relacje z ESTJ.

WSPOMAGANIE

Dzieci ESTJ, co do zasady, są znane zarówno z zaangażowania, jak i odpowiedzialności, ale uważaj, aby nie umieścić zbyt wiele oczekiwań na barkach dziecka. Uwielbiają spokojne życie, w którym panuje rutyna. Oni nadal potrzebują adviсe, wskazówki i zasady, mimo że są dość niezależne. Ich bezpieczeństwo, do którego dążą, jest ponad wszystko.

RELACJE

ESTJ - solidni partnerzy, poważnie traktujący swoje zobowiązania. Będą ci wierni do końca życia, gdy tylko zdecydują się poświęcić związkom. Mają jednak tendencję do zaniedbywania uczuć, jeśli napotykają na trudności. Ważne jest, aby pamiętać, że często przekazują swoje emocje poprzez działania, chociaż mogą nawet nie wyrażać swoich uczuć słowami.

JAKIE SĄ NIEKTÓRE DOBRE ZAWODY DLA ESTJ?

 • Właściciel restauracji
 • Kierownik sprzedaży
 • Doradca finansowy
 • Inżynier przemysłowy
 • Adwokat
 • Oficer wojskowy
 • Dyrektor szkoły
 • Dentysta

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź również akademiadashofera.pl.