Typ osobowości INTP - wyjaśnienie: Kariera, mocne i słabe strony

INTP lubią spędzać czas w samotności, myśleć o tym jak rzeczy działają i znajdować rozwiązania problemów. Zazwyczaj nie mają wielu znajomych, ale są blisko z wybraną grupą ludzi. INTP są często opisywane jako spokojne i analityczne. Osoby takie mają bogaty świat wewnętrzny i wolą skupiać swoją uwagę na wewnętrznych przemyśleniach niż na świecie zewnętrznym.

JAK POWSZECHNY JEST TYP OSOBOWOŚCI INTP?

Według psychologa Davida Keirsey'a do 5 procent całej populacji jest przypisanych do typu osobowości INTP.

INTP - KLUCZOWE CECHY

INTP są logiczne, opierają się na obiektywnych informacjach, a nie na subiektywnych odczuciach. Lubią myśleć o koncepcjach teoretycznych i mają tendencję do doceniania inteligencji, a nie emocji.

Są bardzo obiektywne podczas analizowania danych i podejmowania decyzji.

INTP wolą komunikować się z małą grupą bliskich przyjaciół, z którymi mają wspólne zainteresowania i powiązania, są introwertykami. INTP są ciche, dyskretne i rozważne.

INTP lubią mieć otwarte opcje, czują się ograniczeni zarówno przez strukturę jak i planowanie.

Ludzie o tym typie osobowości są zazwyczaj elastyczni i dobrze radzą sobie z myśleniem "poza schematami".

Myślą o szerszym obrazie, zamiast skupiać się na każdym drobnym szczególe.

INTP są zazwyczaj bardzo logicznymi i skutecznymi myślicielami. Lubią mieć pełny obraz problemu zanim będą gotowe do podzielenia się swoją opinią lub podjęcia działania.

INTP często lubią rozbijać duże rzeczy lub pomysły, aby spojrzeć na poszczególne elementy i zobaczyć jak rzeczy pasują i funkcjonują razem. Wyrażają to, starając się zrozumieć jak wszystko działa.

INTP - MOCNE STRONY

 • Analityczny
 • Obiektywny
 • Abstrakcyjny myśliciel
 • Samopomoc
 • Gorliwy
 • Czuły wobec bliskich

INTP - SŁABE STRONY

 • Od czasu do czasu nieczuły
 • Trudny do poznania
 • Z trudem przestrzega zasad
 • skłonność do zwątpienia w siebie
 • Trudność w wyrażaniu uczuć

KIM SĄ NIEKTÓRZY SŁAWNI INTROSPEKCI?

 • Dustin Hoffman
 • Ellen Page
 • Larry Page
 • Tina Fey

RELACJE OSOBISTE

INTP wolą spędzać czas głównie w samotności, będąc introwertykami. Będąc blisko wielu ludzi, INTP mogą czuć, że muszą być na własną rękę, aby naładować się i znaleźć równowagę. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, czerpiących energię z interakcji z szeroką grupą ludzi, introwertycy muszą wydatkować energię w sytuacjach społecznych.

Podczas gdy mogą być zakłopotani wśród ludzi, których nie znają dobrze, INTP są zazwyczaj ciepłe i przyjazne dla bliskiej grupy rodziny i przyjaciół. Inni czasami postrzegają ich jako wyobcowanych i oderwanych od rzeczywistości, ponieważ INTP lubią samotność i głębokie myślenie.

Ludzie z tym typem osobowości mogą zagubić się w swoich myślach, tracąc od czasu do czasu kontakt ze światem zewnętrznym. Ich wysoki nacisk na logikę może sprawić, że trudno jest nie poprawiać innych w sytuacjach, w których inni ludzie przedstawiają argumenty nie będąc tak racjonalnymi lub logicznymi. INTP są również bardzo trudne do przekonania, polegając raczej na własnych umysłach niż na innych. Lubią idee, cenią zarówno inteligencję jak i wiedzę.

INTP mają tendencję do bycia dość frywolnymi i tolerancyjnymi w sytuacjach społecznych. Mogą jednak stać się nieugięte, gdy ich przekonania są podważane.

kobieta

ŚCIEŻKI KARIERY

INTP często odnoszą sukcesy w karierze naukowej, lubiąc zarówno teoretyczne jak i abstrakcyjne koncepcje. INTP mogą być bardzo niezależne, przywiązując dużą wagę do wolności osobistej i autonomii. Są logiczne, posiadają silne umiejętności rozumowania, ale są również w stanie myśleć kreatywnie.

INTP mogą być od czasu do czasu pogarszane przez autorytety, szczególnie te, które w ich opinii próbują stłumić ich zdolność do samodzielnego myślenia i działania. Z tego powodu, INTP zazwyczaj najlepiej sprawdzają się w karierze zawodowej dzięki dużej elastyczności i niezależności.

PRZYJAŹNIE Z INTJS

INTP mają tendencję do cenienia inteligencji bardziej niż cokolwiek innego, powoli budując przyjaźnie. Wspólne zainteresowania są jednym z najlepszych sposobów na stworzenie dobrych relacji z tego typu ludźmi. Pomimo faktu, że często prowadzi to do mniejszej liczby przyjaźni, INTP są zazwyczaj bardzo blisko z dobrymi przyjaciółmi.

Nie zapominajmy, że osoby o typie INTP mogą nie być najlepsze w radzeniu sobie z nadmiarem emocji, ale lubią się komunikować ze względu na głębokie rozmowy i wspólne pasje.

WSPOMAGANIE

Zachęcaj dziecko do rozwijania swoich zainteresowań intelektualnych, szukając również sytuacji, które mogą pomóc dziecku w rozwijaniu przyjaźni. Może to być obszar, w którym Twoje dziecko ma problemy, ale komunikacja z innymi dziećmi, dzielącymi te same zainteresowania może mu pomóc.

Jeśli Twoje dziecko jest INTP, ważne jest, aby pamiętać, że może ono lepiej reagować na umysł i logikę niż na emocje.

RELACJE

Jest jedna rzecz, o której należy pamiętać: podczas gdy INTP naprawdę lubią romans w kontekście głęboko zaangażowanych związków, nie grają w żadne gry. Tacy ludzie mają tendencję do życia w swoich umysłach, więc mogą być dość trudni do dogadania się z nimi.

Często powstrzymują się, dopóki nie poczują, że inna osoba jest godna usłyszeć te najskrytsze myśli i uczucia, nawet w romantycznych związkach. Bądź szczery. INTPs również mają trudności z dzieleniem się swoimi uczuciami, więc być może będziesz musiał zwracać uwagę na subtelne sygnały wysyłane przez partnera. Być może będziesz musiał być bardzo bezpośredni o tym, czego potrzebujesz i oczekujesz w tym względzie, ponieważ INTP nie rozumieją emocjonalnych potrzeb innych ludzi.

JAKIE SĄ NIEKTÓRE DOBRE ZAWODY DLA INTP?

 • Programista
 • Inżynier
 • Naukowiec ds. żywności
 • Historyk
 • Psycholog
 • Prawnik
 • Dyrektor Naczelny
 • Dyrektor artystyczny

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź również akademiadashofera.pl.