Leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce - ile to kosztuje?

Leczenie uzależnienia od alkoholu jest w Polsce bezpłatne. W poradniach, szpitalach i ośrodkach leczenia uzależnień kolejki są długie. Czas oczekiwania na terapię sięga niekiedy... 24 miesięcy. W wielu placówkach leczą się alkoholicy, którym sądy nakazały odbyć przymusowy odwyk. Ograniczone dotacje Narodowego Funduszu Zdrowia powodują też, że placówki często pozostawiają coś do życzenia. Wiele osób jest więc zainteresowanych prywatnymi placówkami. Leczenie stacjonarne jest często unikane ze względu na obawy związane z kosztami. Może to być bardzo skuteczny sposób na walkę z uzależnieniem. Dowiedz się, ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnej placówce i jak ustalane są ceny pobytu stacjonarnego.

Ile kosztuje prywatne leczenie alkoholizmu?

Koszt ośrodka odwykowego może być poważnym problemem dla alkoholików i ich rodzin. Koszty terapii stacjonarnej w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień są bardzo zróżnicowane. Średni koszt pobytu może wynosić od kilku tysięcy złotych do nawet 12 tysięcy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku, ponieważ każda placówka ma swój własny cennik.

Długość terapii ma ogromny wpływ na jej cenę. Pamiętaj, że 2-tygodniowe pobyty były przeznaczone dla osób, które chciały poznać swoje uzależnienie, detoks i sposób działania terapii. Mogą one wymagać bardziej intensywnego leczenia (np. Możliwe jest leczenie ambulatoryjne. Właściwa terapia powinna trwać minimum 4-6 tygodni. Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu często oferują pobyty trwające od 8 do 12 tygodni. Programy te pozwalają na dalsze uczenie się i ćwiczenie metod walki z uzależnieniem. Zawsze świetnym pomysłem jest kontynuowanie terapii konsolidacyjnej po całodobowym odwyku. W tym przypadku można jeszcze skorzystać z NFZ i zapłacić za przychodnie, gdyż nie wymagają one długich kolejek.

Wiele prywatnych placówek leczenia alkoholizmu pozwala jednak pacjentom płacić w ratach. Wiele umów pozwala na wpłacenie zaliczki przed przyjęciem na leczenie i wpłacenie pozostałej kwoty w czasie (np. Cztery tygodniowe raty, lub jeszcze mniejsze miesięczne raty przez okres 12 miesięcy. Koszt leczenia nie będzie tak wysoki dla domowego budżetu, a osoba uzależniona skorzysta z rzetelnej terapii.

Ile kosztuje leczenie alkoholizmu na NFZ?

Porównywalnie, placówki leczenia uzależnień posiadające kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia otrzymują około zł za każdy tzw. osobodzień. Ile kosztuje leczenie alkoholizmu w NFZ? Zgodnie z prawem, leczenie alkoholizmu w szpitalu musi trwać 56 dni. Dlatego placówka otrzymuje kilka tysięcy złotych za każdego pacjenta. Priorytetem są oddziały odwykowe w szpitalach, dlatego niewiele prywatnych ośrodków ma kontrakt z NFZ.

Co decyduje o cenie ośrodka leczenia alkoholizmu?

Każdy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu ma swój własny cennik. Koszt pobytu może się bardzo różnić, nawet jeśli jest tej samej długości. Co decyduje o koszcie pobytu w ośrodku? Leczenie stacjonarne jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli naszym problemem jest alkoholizm, ponieważ oferuje całodobowe wsparcie specjalistów. Pacjenci mogą skupić się na intensywnych zajęciach i wychodzeniu z uzależnienia.

Na koszt leczenia stacjonarnego nie ma wpływu dostępność metod psychoterapii. Zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa są równie korzystne dla pacjentów. Program strategiczno-strukturalny, zwany również podstawą programową leczenia uzależnień, jest obowiązkowy we wszystkich krajach. W praktyce oznacza to, że każdy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu realizuje ten sam podstawowy program leczenia. Na cennik ma wpływ indywidualne traktowanie każdego pacjenta. Najdroższe placówki oferują np. jednoczesne leczenie nerwicy i depresji, całodobowe wsparcie personelu medycznego i pielęgniarek, terapeutów oraz psychiatry. Zobacz ranking prywatnych placówek leczenia uzależnień.

Duży wpływ na koszty leczenia będzie miała lokalizacja i standard zakwaterowania prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu. Turystyczny charakter okolicy, oraz miejscowości, powoduje, że zazwyczaj wyższe ceny mają ośrodki położone w górach, w pobliżu Bałtyku, na Mazurach, czy w Krakowie. Warto pamiętać, że natura może przynieść spokój, ukoić nerwy, pozwolić na oderwanie się od codziennego pędu. Jest to korzystne w przypadku leczenia uzależnień. Ośrodki o wyższym standardzie są droższe. Są położone w pięknej okolicy, mają nowoczesne wyposażenie (jak hotele), oferują szeroką gamę możliwości rekreacyjnych i rozrywkowych.

Uzależnienie od alkoholu

Na cenę imprezy wpływają również:

  • Liczba osób w pokoju - pokoje jednoosobowe kosztują więcej niż dwu- lub trzyosobowe.
  • Standard wyposażenia pokoju: wystrój i umeblowanie, łazienka w pokoju (prywatna lub wspólna), telewizja i internet, dostęp do lodówki, mikrofalówki, żelazka itp.
  • Niektóre ośrodki oferują możliwość wyboru określonej diety (np. Niezależnie od tego, czy jesteś weganinem, wegetarianinem czy diabetykiem, możesz korzystać z nielimitowanych słodyczy, kawy, herbaty i wody.
  • Dostęp do różnorodnych obiektów rekreacyjnych (sauny, baseny, jacuzzi, korty tenisowe, sale bilardowe, boiska do gry w piłkę itp.) ),
  • Wycieczki krajoznawcze

Niektóre ośrodki wliczają wszystkie udogodnienia w cenę pobytu, inne pozwalają pacjentom wybrać to, co chcą. Cena podstawowego zakwaterowania jest niższa, ale za dodatki takie jak wycieczki, wyjścia na basen czy korzystanie z sauny lub siłowni trzeba zapłacić więcej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w leczeniu alkoholizmu liczy się przede wszystkim dobra terapia. Osoba uzależniona sama decyduje, czy chce dołożyć do tego rozrywki. Wiele ośrodków wlicza w swoją cenę koszt wsparcia psychologicznego i terapeutycznego dla bliskich alkoholika, a także koszt grupy wsparcia po wstępnej terapii.

Jak wybrać najlepsze prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu?

Ważne jest, aby przed wyborem prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu sprawdzić jego legalność. Ośrodek musi być zarejestrowaną organizacją terapeutyczną, posiadać numer REGON i VAT oraz być pod nadzorem Sanepidu. Sprawdź dane kontaktowe i skład osobowy terapeutów. Specjaliści psychoterapii uzależnień powinni posiadać certyfikat szkoły zarejestrowanej w Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARP) lub (po zdaniu egzaminu państwowego, który obejmuje testy wiedzy i obrony prac dyplomowych). Od specjalistów i instruktorów wymagane jest wykształcenie wyższe.

Dobrze jest, sprawdzając cenniki poszczególnych obiektów, wiedzieć, co zawiera podana kwota. W koszt pobytu wliczone będą wszystkie zajęcia terapeutyczne, zgodnie z planem dnia. Niektóre prywatne ośrodki mogą jednak w ramach ustalonej ceny umożliwić tylko po jednej tygodniowej wizycie u internisty lub psychologa. Będą też pobierać dodatkową opłatę, jeśli będą chciały mieć zwolnienie wystawione na czas pobytu.

Cena pobytu może obejmować detoksykację, ale niektóre ośrodki pobierają za tę usługę dodatkowe opłaty. (Cena za dzień może wynosić nawet 1 000 zł). Jeśli cena jest niższa niż średnia (ok. 8-12 tys. zł za 28 Dni), warto sprawdzić, czy ośrodek działa nielegalnie lub czy za wiele usług pobierane są dodatkowe opłaty.