Typ osobowości ISFJ wyjaśniony: Kariera, mocne i słabe strony

Osoby, posiadające typ osobowości ISFJ, wyróżniają się zazwyczaj odpowiedzialnością, skrytością i ciepłem.

JAK POWSZECHNY JEST TYP OSOBOWOŚCI ISFJ?

Pewien typ osobowości jest jednym z najbardziej powszechnych spośród wszystkich typów typologii jungowskiej. Według psychologa Davida Keirsey'a nawet 14 procent całej populacji jest przypisane do typu osobowości ISFJ.

KLUCZOWE CECHY TYPU ISFJ

Osoby typu ISFJ dążą do utrzymania porządku we wszystkich sferach swojego życia. Naprawdę lubią planować. Jednak osoby o tym typie osobowości są zamknięte w sobie i skłonne do spokoju. ISFJ skupiają się na innych ludziach, są aktywnymi obserwatorami. Osoby takie szczególnie dobrze wyczuwają emocje innych. ISFJ dobrze zapamiętują szczegóły dotyczące innych ludzi, mając dobry wgląd w ich sytuację.

ISFJ mogą powstrzymywać swoje uczucia zamiast dzielić się nimi, czasami do tego stopnia, że mogą pojawić się negatywne uczucia wobec innych ludzi. Często trudno jest im wyrazić własne uczucia, chociaż są dobrze zorientowani w emocjach. Osoby takie mogą milczeć na temat tego, co przeżywają, nawet gdy mają do czynienia z życiową walką, taką jak choroba czy śmierć bliskiej osoby, aby nie obciążać innych swoimi problemami.

Osoby o tym typie osobowości zazwyczaj cenią szkolenia za ich praktyczne zastosowanie, przedkładając konkretne fakty nad abstrakcyjne teorie. W rezultacie, mają tendencję do uczenia się najlepiej. Kiedy ISFJ widzą, że mogą rozwiązać realny problem, stają się bardziej zainteresowani nowymi rzeczami.

Tacy ludzie dobrze się adaptują, chociaż trudno im szybko zmienić swoje stanowisko. Istnieje powszechny mit, że osoby ISFJ są niezdolne do zmian, ponieważ są bardzo zależne od tradycji. W rzeczywistości wolą więcej czasu zarówno na myślenie, jak i na przygotowanie się do dużych zmian.

ISFJ są bardzo dostrojone do najbliższego otoczenia, są mocno osadzone w rzeczywistości.

ISFJ są często postrzegani jako dość nudni i zwyczajni ludzie właśnie z powodu ich skłonności do koncentracji i ochrony zwyczajowych rzeczy.

Tacy ludzie porównują swoje żywe wspomnienia doświadczeń w podejmowaniu innych decyzji, aby przewidzieć wynik przyszłych wyborów i wydarzeń.

Dziecko

MOCNE STRONY ISFJ

 • Praktyczność
 • Wrażliwość
 • Niezawodność
 • Dbałość o szczegóły

SŁABE STRONY ISFJ

 • Zaniedbywanie własnych potrzeb
 • Unikanie konfrontacji
 • Sprzeciwianie się abstrakcyjnym koncepcjom
 • Nie lubi zmian

 

NIEKTÓRE SŁYNNE ISFJS:

 • Barbra Streisand
 • Bruce Willis
 • Dr. Dre
 • Naomi Watts

RELACJE OSOBISTE

Ponieważ takie osoby są bardzo spokojne i ciche, ludzie czasami błędnie interpretują to jako powściągliwe zachowanie. Jest to dalekie od prawdy, jak zauważa Keirsey. ISFJ są znani zarówno ze współczucia, jak i troski o innych, często pracując nad zapewnieniem bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia innych, nie prosząc o wdzięczność lub cokolwiek w zamian. Mimo, że są introwertykami, są zazwyczaj ciepłe i towarzyskie. ISFJ są często nazywane godnymi zaufania, szczerymi i niezawodnymi.

Mają jasne życie wewnętrzne, ale często nie mają odwagi dzielić się tym z innymi, z wyjątkiem najbliższych i najbardziej wiarygodnych osób. Chociaż ISFJ są zarówno spokojne, jak i wrażliwe, mogą być również dobrymi przywódcami.

ISFJ zazwyczaj mają małą grupę bardzo bliskich przyjaciół. Cenią sobie tę bliską przyjaźń, będąc zawsze gotowymi do wspierania i dbania o ludzi, z którymi są blisko.

Będąc zarówno cichymi jak i skrytymi z ludźmi, których nie znają dobrze, ISFJ zdecydowanie będą czuć się spokojniejsze i bardziej wyzwolone zarówno wśród przyjaciół jak i bliskich osób.

ŚCIEŻKI KARIERY

Ponieważ ISFJ są bardzo wrażliwe na innych ludzi, więc praca w sferze zdrowia psychicznego lub opieki zdrowotnej jest dla nich dobra. Osoby takie posiadają szereg cech, które sprawiają, że nadają się do danej kariery. Są również uporządkowane i skrupulatne, co sprawia, że dobrze sprawdzają się w pracy obejmującej planowanie, strukturę czy dbałość o szczegóły.

Ze względu na ich solidne umiejętności pracy z ludźmi i chęć przywrócenia porządku, często odnoszą sukcesy w rolach kierowniczych lub administracyjnych. ISFJ odnoszą sukcesy zarówno w opracowywaniu planów, jak i w pracy z innymi ludźmi, aby osiągnąć wspólny cel. Ich niezawodność, zaangażowanie i zdolność do samodzielnej pracy sprawiają, że są atrakcyjni dla wielu pracodawców.

 

PRZYJAŹNIE Z OSOBĄ ISFJ

Pomimo tego, że ISFJ nie zawsze potrafią dzielić się swoimi uczuciami, są bardzo towarzyscy, jak na introwertyków przystało. Jeśli masz przyjaźń z nimi, prawdopodobnie wiesz, że są one zazwyczaj zarówno bezinteresowne i ciepłe. Poświęć czas, aby zobaczyć, czego mogą potrzebować, abyś dla nich zrobił. Zapytaj ich, jak sobie radzą, a chęć mówienia może pomóc im się otworzyć. Możesz pomóc stać się dobrym przyjacielem, zwracając uwagę na ich potrzeby.

WSPOMAGANIE

Osoby z ISFJ są dobrze obeznane ze swoimi dziećmi, ale czasami trudno im narzucić dyscyplinę. Tacy ludzie są naturalnymi opiekunami, bardzo troszczą się o swoje dzieci. Jeśli jesteś rodzicem dziecka ISFJ, pamiętaj, że Twoje dziecko musi spędzać czas w samotności.

Zachęcaj go do realizowania zarówno zainteresowań i celów, jak i przypominaj o zaspokajaniu własnych potrzeb jest również ważne. Pamiętaj również, że Twoje dziecko może zrezygnować z rzeczy, które są dla niego ważne, aby uszczęśliwić innych ludzi.

RELACJE

Twój partner ISFJ może często skupiać się na dbaniu o Twoje potrzeby, ale musisz zadbać o odwzajemnienie tych działań. ISFJ są bardzo wierne swoim partnerom, odnosząc się do związków z intensywnością emocji i wielkim oddaniem. Pomimo posiadania silnych uczuć, nie zawsze dobrze je wyrażają. Pokazanie swojemu partnerowi, że go cenisz i to może pomóc im poczuć się bardziej zadowolonymi.

NIEKTÓRE DOBRE ZAWODY DLA ISFJ:

 • Dentysta
 • Asystent medyczny
 • Dyrektor szkoły średniej
 • Kierownik finansowy
 • Pracownik opieki nad dziećmi
 • Programista internetowy
 • Przedstawiciel handlowy
 • Policjant

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź również akademiadashofera.pl.