Rozwijanie umiejętności miękkich - 10 kluczowych punktów do rozważenia

Przyjrzyj się współczesnemu miejscu pracy i przekonaj się, że "umiejętności miękkie" stają się coraz bardziej istotne, a pracodawcy uważają je za kluczowe dla osiągnięcia sukcesu i zapewnienia trwałości firmy.

Badanie przeprowadzone przez Deloitte (raport Global Human Capital Trends) ujawniło, że ponad 90% respondentów uważa, że umiejętności miękkie są niezbędne do utrzymania pracowników i budowania wartościowej kultury organizacyjnej.

 

Jak rozwijać umiejętności miękkie?

Skoro umiejętności miękkie są obecnie postrzegane jako wysoce pożądane cechy, jakie rzeczy powinieneś wziąć pod uwagę, próbując dalej rozwijać swoje umiejętności miękkie? Zebraliśmy 10 naszych najlepszych wskazówek, jak poprawić swoje umiejętności miękkie, aby pomóc Ci wyróżnić się w oczach pracodawców:

1) Zrozumienie, czym są umiejętności miękkie

Musisz najpierw zrozumieć "czymsą umiejętności miękkie". Poświęć trochę czasu na zapoznanie się z tą koncepcją, badając i czytając artykuły, takie jak ten.

2) Wykorzystaj umiejętność uczenia się

Rozwiń umiejętność uczenia się. Kiedy już zrozumiesz, czym są umiejętności miękkie i jakie jest ich znaczenie, powinieneś stać się bardziej świadomy siebie i dostrzegać, jak możesz poprawić pewne umiejętności.

3) Autorefleksja

Zaangażuj się w okres autorefleksji. Zdaj sobie sprawę ze swoich mocnych i słabych stron oraz zidentyfikuj możliwości poprawy. Możesz nawet poprosić przyjaciół, kolegów i pracodawców o zastanowienie się nad swoimi umiejętnościami. Odnotowanie konkretnych przykładów, w których dobrze zaprezentowałeś daną umiejętność miękką lub w których potrzebujesz poprawy, może pomóc Ci w refleksji nad pewnymi obszarami.

4) Ustal priorytety

Umiejetnosci

Kiedy już zidentyfikujesz potencjalne braki w umiejętnościach, możesz zacząć ustalać priorytety rozwoju tych umiejętności, których Ci brakuje. Jeśli pracujesz dla konkretnej firmy lub masz pewne aspiracje zawodowe, rozważ ukierunkowanie się na te umiejętności, które są zgodne z kulturą i kompetencjami danej pracy.

5) Nauka i szkolenia

Zaangażuj się w naukę i szkolenia. Ponieważ umiejętności miękkie stają się coraz ważniejsze, istnieje wiele dostępnych zasobów, które pomogą zwiększyć Twój zestaw umiejętności.

  • Kursy online. Rozwijaj swoje umiejętności w domu, stosując się do rad ekspertów.
  • Współpracuj z pracodawcą. Skorzystaj z warsztatów i szkoleń, które pomogą Ci podnieść kwalifikacje w pracy.
  • Coaching od innych. Ćwiczenie z przyjacielem lub kolegą może pomóc zwiększyć Twoją pewność siebie w zakresie umiejętności miękkich.

 

6) Praktyka

Praktyka jest kluczem. Powinieneś szukać okazji, zarówno w pracy, jak i w domu, aby wykorzystać nowo nabyte umiejętności w praktyce. Upewnij się, że ćwiczysz w sposób inteligentny w warunkach, które symulują rzeczywiste sytuacje.


7) Cierpliwość

Miej cierpliwość i bądź przygotowany na włożenie wysiłku. Rozwój umiejętności miękkich wymaga zasadniczo zmiany osobowości i nawyków, co oznacza, że nie będzie to prosta transformacja z dnia na dzień. Umiejętności miękkie mogą słabnąć z czasem, więc poświęć czas na ich rozwijanie, aby robić stałe postępy.


8) Pamiętaj, dlaczego

Pamiętaj, dlaczego rozwijasz te umiejętności. Skupienie się na rozwoju umiejętności miękkich może pomóc ci wyróżnić się na tle konkurencji i pozwolić ci doskonalić się w swojej roli. Zaledwie 8 miesięcy rozwoju umiejętności miękkich może zwiększyć Twoją produktywność, efektywność i frekwencję w pracy(badanie MIT).


9) Informacje zwrotne

Korzystaj z informacji zwrotnych. Ważne jest, aby otrzymywać informacje zwrotne od innych, aby ocenić swoje postępy i obszary wymagające rozwoju. Wypracowanie tych nawyków wymaga konsekwentnego wysiłku, dlatego informacja zwrotna, udzielana rzadko i często, może być bardzo skuteczna, aby utrzymać Cię na właściwej drodze.


10) Podkreśl swoje umiejętności miękkie

Będziesz w stanie wyostrzyć swoje CV. Pracodawcy wiedzą, jakich umiejętności szukają. Będąc w stanie zaoferować konkretne przykłady i pokazać swój polerowany zestaw umiejętności pomoże zidentyfikować cię jako dobrego kandydata.


Chociaż rozwijanie umiejętności miękkich może nie być łatwym zadaniem, jest to z pewnością konieczne, aby zapewnić sobie sukces w miejscu pracy.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź również akademiadashofera.pl.